Anonymita na webe
ANONYMITA NA WEBE
Je pojem, ktorý sa nám spája s internetom - najväčšou svetovou sieťou. V skutočnosti však ide iba o slovný obrat, ktorý vyjadruje mylnú mienku mnohých užívateľov.
ANONYMITA
Internet pôsobí anonymne – nevidíme, s kým komunikujeme. Môže to byť ktokoľvek. Ľudia sa skrývajú za prezývkami, e-mailovými adresami a adresami domovských stránok, blogov. Záleží od nich, koľko informácií nám o sebe prezradia. No ani napriek tomu nie sme úplne anonymní. Jednoducho nás môžu identifikovať pomocou adresy IP – jedinečného identifikátora sieťového pripojenia. Bez jedinečnej adresy IP nemožno komunikovať.
Našu identitu môže čiastočne zakryť často používaný preklad adries, ktorý sa snaží znížiť dosah adresného priestoru na webe. No anonymita nie je len vec komunikujúcich strán. Taktiež náš zamestnávateľ, spolubývajúci alebo ktokoľvek iný môže zistiť, na ktoré stránky chodíme, aké služby navštevujeme. Čoraz väčšia časť našej intimity sa prejavuje v našom správaní sa na internete. To, aké diskusné fóra a stránky navštevujeme, s kým si píšeme, to všetko môže o nás prezradiť možno viac, ako si sami želáme.
Internet nás sleduje
Mnohí si myslíme, že veľké spoločnosti o nás vedia len to, aké stránky navštevujete, ako často a v akom čase. Informácii o nás je však podstatne viac a dá sa povedať, že každý na internete zanecháva svoju stopu v podobe dát.
Každý kto používa internet má často taktiež bezplatnú e-mailovú schránku, alebo používa nejaký vyhľadávač, väčšinou Google alebo Yahoo! Pri takomto alebo podobnom používaní internetovej siete, sa naše údaje spracovávajú na počítačoch prevádzkovateľov, ktorí o nás vedia zistiť osobné záujmy